Can Göknil Hakkında

Can Göknil

1945 Ankara

Lise yıllarında Robert Kolej’de özel resim dersleriyle sanata adım atan Can Göknil, A.B.D. de 1968’de Knox College, Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun oldu. 1969’da The City College of The City University of New York’da, Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Sanatçının Londra’da Victoria & Albert Müzesi’nde, San Marino’da Museo d’Arte Moderna’da, Tokyo’da Chihiro Müzesi’nde, New York’da Schenectady Müzesi, Bulgaristan’da Gabrovo Mizah Müzesi’nde ve ülkemizde çeşitli koleksiyonlarda yapıtları bulunmaktadır. 1971’den günümüze dek Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), New York First National City Bank, Lynn Kottler ve Total Media galerilerinde, ülkemizde Melda Kaptana, Amerikan Kültür Merkezi, Baraz, Taksim, Lebriz, Urart, Kile, Artisan, Garanti Sanat, PG Art, Selvin, Apel, Siyah Beyaz, Yapı Kredi Kazım Taşkent ve Milli Reasürans ve Bozlu Art Project sanat galerilerinde  kişisel sergiler düzenledi ve çeşitli karma sergilere katıldı. Illinois’de 1967 Bender Exhibit’de İkincilik Ödülü, 8. DYO Resim Yarışması’nda Jüri Özel Onörü,  Günümüz  Sanatçıları  5. İstanbul Sergisi’nde Jüri Onur Ödülü’nü alan sanatçı,  9 DYO Resim Yarışması’nda Mansiyon kazandı.1999 yılında Gabrovo Bienali’nin Birincilik Ödülü-Altın Aesop Can Göknil’e verildi ve 2001 Bienali’nde sanatçının Gabrovo Mizah Müzesi’nde kişisel sergisi düzenlendi.

El yapımı gravür kitaplarıyla 2003 yılında Tokyo’da Chihiro Müzesi’ne, 2004 de ise Washington D.C.de Ulusal Kadın Sanatçılar Müzesi’ne da düzenlenen “Kitap Sanatları” adlı sergilere davet edildi. Gravür albümlerinden üç tanesi 2005 yılında Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’ndeki National Art Library koleksiyonuna dahil edildi. 2012 yılında Ege Üniversitesi, Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin açılış sergisine Yıldızname adlı gravürleri ve aynı adı taşıyan gravür kitabıyla katıldı. 2015 senesinde 6. EgeArt Sanat günlerinde ‘Yaşayan Anıt Sanatçı’ seçilerek resim ve heykellerini sergiledi. Ayrıca Ege Üniversitesi, Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’ne “Çocuk Dünyasının Ressamları” adlı ek bir bölüm eklenmesini sağladı.

Kişisel sergi temalarını öz kültürümüzden seçen Göknil, 2018 yılında, sanatta 50. yılını Bozlu Art Project çatısında Mongeri Binasında retrospektif sergisi eşliğinde yayımlanan, sanat tarihçi Oğuz Erten’in kaleme aldığı “Can Göknil, Yaşamı ve Sanatı, adlı kitap ile taçlandırdı.

Göknil, çocuklar için de resim yapıyor. Çocuk kitapları yazıyor ve resimliyor. 1974 tarihinde ilk resimli kitabı “Kirpi Masalı Redhouse tarafından İstanbul’da yayımlandı ve ülkemizin birinci okul öncesi resimli çocuk kitabı oldu. Göknil daha sonraki kitap çalışmalarıyla 2010 yılında Hans Christian Andersen ödülü için ülkemizden aday gösterildi. Hollandaca, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Macarca, Arapça’ya çevrilen kitaplarıyla pek çok uluslararası etkinliğe de katılarak ödüller kazandı Ayrıca İsveç hükümeti tarafından her yıl verilen ve çocuk kitaplarının Nobel’i sayılan ALMA, 2015 için (Astrid Lindgren Memorial Award), Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından Türkiye adayı seçildi.

Can Göknil, kitap ve resim çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.

Can Göknil Yaşamı ve Sanatı
Yazan: Oğuz Erten, Bozlu Art Project 2018