SAYFALAR SERGİSİ – DOĞU-BATI

SAYFALAR SERGİSİ
Can Göknil’den

DOĞU-BATI

(Başkalaştırılmış Kitaplar)
Galeri Apel: Eylül 2007

 

Önce Doğu’ya bakıyorum.Ondokuzuncu yüzyıl İstanbul atölyelerinde litograf baskısı yapılmış olan halk hikayelerimizle kaynaşıyorum. Bunların bir de ser-levhaları var ki şimdinin kapak desenleri. Temalarına gelince:

Doğu’da aşk başkadır; Kavuşulmaz bir türlü. Bu sergide Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun, Asüman ile Zeycan, Kerem ile Aslı, bir süre için aşk acılarını unutup, benim sayfalarıma konuk oluyorlar.

Sonra yüzümü Batı’ya çeviriyorum. Italo Calvino bana el ediyor. Kozmokomik Öyküler’i yazmış. (Özgün adı: Le Cosmicomiche, 1965.) O söylüyor: Sir George Darwin’e göre, bir zamanlar, Ay yeryüzüne çok yakınmış. Sonrasını Calvino ekliyor; Sandalla denize açılan insanların ve deniz varlıklarının Ay’a sıçraması olasıymış…

Bu fantastik öykü karşısında ben de biraz eğlenmek istedim. Sanatımda farklı teknikler kullanmayı seviyorum çünkü çeşitli malzemeler yeni yeni tasarımlara yol açıyor. Calvino’ya ayırdığım sayfaları heykel gibi düşünmeye başladım: seramik kitap heykelleri (Uygulama: Jale Benler Atölyesi, 2007, Marmaris). Çok ince şamotlu beyaz çamurla biçimlenen kitaplar 1100 derecede piştiler, akrilikle renklendiler, izleyici önüne çıktılar.

Yaşam biçimimizin her yönüyle dijitalleştiği, bilgisayar teknolojisinin hayatımıza egemen olduğu şu günlerde

kitap tutkumu, hatta insan eli değmiş tek bir sayfayı yüceltmek için, tasarımlarımda sayfaları sanat objesi konumunda sunuyorum.